Výmena slalomu za zjazd

Uverejnené 11.5.2017
Výmena slalomu za zjazd

Pre strieborného olympijského medailistu, vodného slalomára Mateja Beňuša sa po dlhých mesiacoch začína súťažná časť sezóny. Tentoraz ju odštartuje netradične na majstrovstvách Európy v zjazde na divokej vode, ktoré sú od 11. do 14. mája v macedónskom Skopje.

“Mám k tomu vzťah a mám veľmi rád tento šport, no popri vodnom slalome na to nemám veľa času. V zjazde som juniorský majster sveta a rád by som si zopakoval nejakú medailu. Pred troma rokmi som štartoval na podobnom podujatí a skončil som štvrtý. Teraz idem zabojovať o cenný kov. Zábery a technika sú veľmi podobné ako vo vodnom slalome. Nepôjdem však dlhý zjazd, iba šprinty. Tie sú časovo podobné vodnému slalomu, okolo 90 až 100 sekúnd. Myslím si, že mi to bude sedieť. Preteky sú vždy najlepší tréning,“ povedal Matej pred odchodom do macedónskeho Skopje. „Ďalšie plus je, že mám šancu stretnúť starých kamarátov, ktorých nevídam tak často, ako by som chcel,“ pokračoval.

Zaujímavosťou je, že Matejovi sa akoby zapáčili druhé miesta a začal ich zbierať ako na bežiacom páse. Nemáta ho to s výhľadom na blížiace sa súťaže? „Ani nie. Druhý som skončil vždy po nejakej mojej menšej chybe, to ma vždy stálo víťazstvo. Stále hovorím, že druhé miesto je vždy lepšie ako štvrté. Tento rok som bol štyrikrát druhý a zakaždým ma zdolal niekto iný. Konkurencia je nabitá a druhé miesta sú podľa mňa dobré,“ myslí si Matej Beňuš.

Po návrate z Macedónska sa už Matej bude naplno venovať vodnému slalomu, v ktorom budú prvým vrcholom sezóny ME v slovinskom Tacene. „Je tam stará známa voda, poznáme sa už roky. V Tacene sa mi jazdí dobre, ale kanál je veľmi nevyspytateľný, na každých pretekoch je nejaké prekvapenie. Na majstrovstvách sveta som tam bol štvrtý, na Svetovom pohári som bol vždy vo finále, ale na medailu som to v Tacene ešte nedotiahol. V minulosti som mal akoby zakliatu Prahu a minulý rok sa mi tam podarilo zvíťaziť, tak teraz prelomím aj ten Tacen,“ prozradil svoje plány.

Po kontinentálnom šampionáte príde na rad seriál Svetového pohára. „V týchto pretekoch ide najmä o prestíž a slúžia najmä ako príprava na hlavný vrchol sezóny. Tým budú majstrovstvá sveta vo francúzskom Pau,“ dodal Matej Beňuš.