Smer Austrália

Uverejnené 13.1.2017
Smer Austrália

Vyše dva mesiace na Novom Zélande a v Austrálii. Taký  je najbližší program vodného slalomára, strieborného olympijského medailistu z Ria 2016 Mateja Beňuša. Koncom januára ho navyše čaká obhajoba titulu majstra Oceánie, ktorým vlani odštartoval najúspešnejšiu sezónu vo svojej doterajšej kariére.

 Matej odchádza na južnú časť pologule už v pondelok 16. januára 2017. Kým prvé dva týždne strávi na Novom Zélande, zvyšok sústredenia bude trénovať na olympijskom kanáli v austrálskom Penrithe. „Na Zéland idem sám, s bratrancami Škantárovcami, s ktorými máme spoločného trénera, sa stretneme až začiatkom februára v Austrálii,“  hovorí Matej Beňuš, ktorého čaká prvé sústredenie pod vedením nového trénera Pavla Ostrovského. Ten po minulej sezóne vystriedal Juraja Minčíka. „Je to síce náš nový tréner, no pri tíme bol aj doteraz i keď mierne v úzadí. Napríklad minulý rok bol s nami v Austrálii a veľa času trávil pri vode,“ vysvetľuje Beňuš.

Mateja Beňuša čakajú okrem tréningov aj majstrovstvá Oceánie. Kým vlani  bojovali vodní slalomári o tituly v Austrálii, tentoraz to bude na Zélande. „Na konci januára ma čaká obhajoba titulu majstra Oceánie a dúfam, že sa mi to podarí,“  tvrdí odhodlane.  Hoci kanál na Novom Zélande je nový, pre Beňuša nie je neznámy. V závere minulého roka si ho ako jeden z prvých vodných slalomárov na svete vyskúšal na exhibícii. „Dlhé roky sme chodili iba do Austrálie, na Zélande sa mi páčilo a bude to aspoň trochu zmena prostredia,“ hovorí úspešný slovenský reprezentant v kategórii C1 o dôvodoch prečo pôjde tentoraz v rámci jedného sústredenia na dve miesta.

Každoročne v tomto období využívajú vodáci Austráliu na tréningové kempy najmä pre výborné počasie.  Sústredenie si tak môžu rozdeliť do troch častí. Okrem jazdenia na vode a skúšania lodí, čakajú Beňuša beh i posilňovňa. „Moje lode sú už  na mieste. Jednu som poslal kontajnerom na Zéland, druhú do Austrálie. Na celé sústredenie ide so mnou rodina a keďže máme dvoch malých synov, bude to takto jednoduchšie,“ dodal na záver slovenský reprezentant, ktorý sa vráti domov v druhej polovici marca.