Stále túžim po medaile

Uverejnené 23.3.2017
Stále túžim po medaile

Viac ako dva mesiace strávil strieborný olympijský medailista Matej Beňuš na južnej pologuli. Na novú sezónu sa pripravoval v austrálskom Penrithe, no dva januárové týždne strávil aj v novozélandskom Aucklande.

Práve v novom kanáli odštartoval súťažnú sezónu a na majstrovstvách Oceánie skončil druhý. Tréningový kemp v Austrálii bol pre Mateja Beňuša prvým sústredením pod vedením nového trénera Pavla Ostrovského. Na sezónu sa pripravoval spolu s bratrancami Ladislavom a Petrom Škantárovcami či Andrejom Málekom. „Väčšinu času som bol na vode. V tomto ročnom období je v Austrálii veľmi dobré počasie a môžeme byť dlho v kanáli. Okrem toho som veľa behal a mnoho času som trávil v posilňovni, čo je pre mňa tiež dôležité,“ prezradil 29-ročný Bratislavčan po návrate domov.

Spolu s Matejom cestovala na druhý koniec planéty aj rodina - manželka i obaja synovia. „Boli so mnou po celý čas, preto som voľný čas trávil s nimi. S deťmi sme boli veľa vonku, čo je úplne skvelé,“ priblížil svoj pobyt v Austrálii a s úsmevom dodal: „Na Novom Zélande sme sa boli pozrieť aj na miestach, kde nakrúcali známu filmovú trilógiu Pán prsteňov. Neviem, či to bol väčší zážitok pre trojročného Simonka, alebo pre mňa.“

Prvé úspechy v sezóne
Krátky januárový pobyt na Novom Zélande zavŕšil štartom na spomenutých majstrovstvách Oceánie. Skončil na nich druhý, vo finále ho prekonal iba Brit Ryan Westley. „Oproti semifinále, ktoré som vyhral, som sa vo finále zlepšil o päť sekúnd, ale na jednom valci som stratil nejaký čas a to ma stálo víťazstvo. Po desiatich dňoch na vode to však bol dobrý začiatok súťažnej sezóny,“ povedal Beňuš. O tri týždne neskôr si druhú priečku zopakoval aj na Australian Open v Penrithe, pred neho sa dostal zase iný Brit David Florence. „Vo finále som nedokázal zopakovať kvalitný semifinálový čas. Ale dosiahol som super výsledok pri pohľade na to, aká konkurencia sa tam zišla,“ poznamenal.

Príprava na majstrovstvá Európy
Matej Beňuš v aktuálnej sezóne neplánuje oddychovať, čo by sa po predchádzajúcom úspešnom ročníku aj dalo čakať. "Oddych si nedávam, pretože ma vodný slalom stále veľmi baví," povedal ešte pred odletom na dlhé sústredenie. V aktuálnej sezóne bude jazdiť na všetkých kolách Svetového pohára „Navyše začiatkom júna ma čakajú majstrovstvá Európy v slovinskom Tacene a koncom septembra svetový šampionát vo francúzskom Pau. Okrem toho v máji plánujem štart na majstrovstvách Európy v šprinte na divokej vode v macedónskom Skopje,“ prezradil svoj tohtoročný program a dodal: „Rád by som si z každej súťaže priniesol medailu. Pre nás športovcov je veľmi dôležité pracovať na načasovaní formy. Verím, že sa mi to tento rok podarí tak dobre, ako vlani.“

A ako sa Matejovi jazdí v dejisku prvého tohtosezónneho vrcholu, ktorým budú ME v Tacene? „Pravidelne sa tam konajú preteky Svetového pohára.  Už v apríli idem do Tacenu na iné preteky a pred samotnými majstrovstvami Európy sme tam naplánovali viacero sústredení. Táto voda je trochu nevyspytateľná, tak chcem byť pripravený na všetko. Vlani bolo v Tacene finále SP, ktoré organizátori nezvládli úplne ideálne. Verím, že sa z toho poučili a tento rok to bude počas majstrovstiev Európy všetko bez najmenších problémov,“ priznal.