V Riu sa maká!

Uverejnené 15.4.2016
V Riu sa maká!

Prípravu na olympiádu v Riu berie Matej Beňuš mimoriadne zodpovedne. Od začiatku roka pravidelne cestuje priamo do Brazílie, aby sa čo najlepšie zoznámil s tunajšími podmienkami na divokej vode.

,,Pozitívom je to, že som nominovaný na olympijské hry, tak môžem absolvovať oficiálne tréningy a odjazdiť maximum na olympijskom kanáli,“ hovorí Matej.

,,Je to moderný areál, ani ľahký, ani ťažký. Porovnával som túto trať s traťami z minulých olympiád a je síce ľahšia, ale náročná. Najdôležitejšie je, že tam nie je výrazný spád a prevýšenia,“ opisuje kanál. V Riu zvykne tráviť vždy zhruba dva týždne, ale dovolenka, či rekreácia to rozhodne nie je. ,,Tu sa nezabáva, tu sa poctivo maká,“ smeje sa. „Máme zhruba jedenásť až dvanásť tréningov na vode, skoro každý deň beh, plus posilňovňa.“

Ak k tomu pripočítame, že denne strávi kvôli presunom v aute okolo troch hodín, veľa voľného času nemá. Horúčavy mu taktiež dávajú zabrať. ,,Je tu často šialené vyčerpávajúce teplo. Oddychujem najradšej v posteli so zapnutou klimatizáciou. Spím, alebo si pozriem nejaký film.“

Chaotické Rio sa mu pomaly dostáva pod kožu. Najkrajší výhľad naň si užil práve pri slávnej soche Krista Spasiteľa na pahorku Corcovado. ,,Boli sme aj na Copa Cabane, je to pekná pláž, veľká, ale austrálske pláže sa mi páčili viac,“ dodáva.

O olympijskej atmosfére v uliciach však podľa slovenského slalomára zatiaľ hovoriť nemožno. ,,Stále vidno neporiadok. Ľudia by radšej chceli lepšie zdravotníctvo a školstvo,“ sprostredkúva postrehy domácich. A keďže sa mesto určite nepovažuje za bezpečné, spolu s tímom sú obozretní. ,,Rusi videli prepad naživo pár áut pred nimi. Keďže trénujeme na vlastnú päsť, dúfame, že sa nám nič nestane. Treba nosiť staré veci,“ krčí plecami pohodový Matej.