Vianoce u Beňušovcov

Uverejnené 19.12.2017
Vianoce u Beňušovcov

Blížia sa najkrajšie sviatky v roku, kedy si každý aspoň na pár dní oddýchne, prevažne s najbližšími v kruhu rodiny. Inak to nebude ani u strieborného olympijského medailistu z Ria 2016 Mateja Beňuša. „Vianoce trávime tradične skoro celá rodina u rodičov. Vždy si spravíme pekný večer. Teraz to má trochu inú atmosféru, keďže budú s nami tri malé deti vrátane mojich dvoch zbojníkov. Vianoce teda budú smerované na nich,“ hovorí 30-ročný Bratislavčan.

Kým väčšina ľudí aktuálne venuje zvýšené úsilie posledným prípravám na Vianoce, Mateja má navyše čas vyplnení inou činnosťou. „Aktuálne predvianočné obdobie nám trochu spestruje sťahovanie do nového bývania,“ prezradil.

Čo vlastne nesmie chýbať na štedrovečernom stole u Beňušovcov? „Na našom vianočnom stole chýbať nebude kapor, aj keď v minulosti sme skúšali filé. Polievky každoročne meníme, niekedy dokonca spravíme dva druhy. Občas si spravíme aj pupáky s makom, na stole je vždy aj tanier pre prípadného hosťa. Dodržiavame popri tom aj niekoľko tradícií,“ pokračuje Matej rozprávanie o Vianociach.

Vzápätí pripája aj detaily o Štedrom dni. „Na Štedrý deň trochu poupratujeme a pripravíme jedlo. Tradíciou je aj to, že si ideme všetci zašportovať. Po návrate domov ideme k sviatočnému stolu.“ A kto zdobí stromček? „Vždy ten, kto má chuť a čas. Tento rok to budú asi deti, pretože z toho majú veľkú radosť.“

Vrcholový športovec nesmie ani počas pokojného záveru kalendárneho roka zanedbať tréningy, aktuálne kondičného charakteru. „Cez sviatky normálne trénujem a v závere budúceho týždňa idem na Skalku na sústredenie na bežkách,“ prezradil Matej.

 

Takto Matejovi nezbedníci pomáhali s prípravami na tohtoročné Vianoce:

 

A takto vyzerali u Beňušovcov minuloročné Vianoce: