Zatvorený v úplnej tme

Uverejnené 30.4.2017
Zatvorený v úplnej tme

Už niekoľko týždňov je Matej Beňuš doma z dlhého sústredenia na južnej pologuli, na ktorom pobudol viac ako dva mesiace spolu s rodinkou. Strieborný medailista z minuloročný OH v Riu de Janeiro na sebe naďalej tvrdo pracuje, aby aj v roku 2017 dosahoval úspešné výsledky.

Zvyknúť si po príchode z Austrálie koncom marca nebolo vôbec jednoduché. Boj s časovým posunom je zakaždým náročný. "S tým je vždy trochu problém, navyše spolu s deťmi trvalo trochu dlhšie sa prehodiť. Myslím si však, že sme to všetci zvládli viac ako dobre," prezradil Matej o prvých dňoch na Slovensku.

Teraz je však už všetko v poriadku a naplno prebieha tréningový proces, veď súťaže v Európe sú už za dverami. "Od návratu som bol dvakrát v slovinskom Tacene a raz v Nemecku. Štartoval som na dvoch pretekoch a v oboch som skončil druhý, nečakane," poznamenal s dôrazom na druhé miesta. V roku 2017 totiž obsadil v každých pretekoch druhú pozíciu.

V nabitom kalendári si však Matej našiel niekoľko dní, aby si oddýchol po fyzickej aj mentálnej stránke. Na tri dni sa nechal zavrieť do úplnej tmy. "Človek je tam v totálnej tme, bez mobilu a ďalších vecí. Je tam jedna miestnosť a na chodbičke sociálne zariadenie. Človek je tam sám so sebou. V tejto rýchlej dobe sa trochu zastaví a popremýšľa nad nejakými vecami. Oddýchne si a kvalitne sa v úplnej tme vyspí. Stratí pojem o čase, keďže aj jedlo mu nosia nepravidelne raz za deň. Lákalo ma to už dlhšie, tak som sa na to dal. Odjakživa ma zaujíma psychológia a bol som zvedavý, aké to bude," priblížil Matej.

Vybral si trojdňovým pobyt v tomto zariadení, aj keď odporúčaných je aspoň sedem dní. "Viac som si nemohol dovoliť vypustiť z tréningu," pokračoval.  A čo mu táto nová skúsenosť priniesla? "Neviem, či sa to dá brať aj ako forma športovej mentálnej prípravy, ale určite to bolo dobré na oddych a vypnutie od rušivých elementov. Oddýchol som si a trochu popremýšľal, pretože od augustovej olympiády som nemal čas sa trochu zastaviť," dodal Matej Beňuš.