Zo súpera sa stal tréner

Uverejnené 1.6.2016
Zo súpera sa stal tréner

Cesty športovcov sa rôzne prelínajú a presne to je aj prípad Mateja Beňuša a úspešného olympionika Juraja Minčíka. Obaja sa upísali vodnému slalomu a ako singlisti neraz bojovali o cenné kovy na svetových i slovenských šampionátoch.

,,Naposledy som bol na vode v roku 2008. A na jednej lodi s Maťom,“ prekvapuje Juraj Minčík. ,,Vtedy to bola rarita, ale dnes už niektorí singlisti jazdia aj C2.“ Na pretekoch v americkom Wisp si skrátka obaja povedali, že skúsia spoločný boj s divokou vodou. ,,Skončili sme na druhom mieste,“ vracia sa k nevšednému zážitku Juraj. Záver experimentu sa však poriadne skomplikoval.

,,Ako sme prešli cieľom, čakal nás ešte jeden skok, s ktorým sme nepočítali. Obaja sme boli nadšení, ako nám jazda vyšla. Chceli sme si pozrieť výsledky na svetelnej tabuli, prudko sme sa otočili, čo nás rozhodilo a prevrátili sme sa. Nikdy v živote sme nedvíhali eskimáka v deblovke, každý sa ťahal na druhú stranu,“ krúti hlavou dnes už s úsmevom bývalý slalomár. Keďže v lodi bol vcelku dôsledne pripútaný, v podstate bojoval o život!

,,Takú dramatickú bodku kariéry som teda nečakal. Keď som sa nakoniec z lode vytrhol, priam som vyskočil nad vodnú hladinu, lebo už mi dochádzal kyslík... Maťo už bol dávno na brehu,“ spomína Minčík. A práve z brehu teraz Juraj sleduje Matejove výkony. 

,,Poznám ho, vedel, som aký je. Ale netajím, že som vyhľadal športového psychológa, aby mi poradil, že ako sa k tomu mám stavať z tej odbornej stránky. Či byť liberál, či byť direktívny. Lebo ako kamaráti sme si rozumeli, avšak sú momenty, kedy si človek musí povedať svoj názor.“ Bývalí súperi celkom určite našli spoločnú reč. A nateraz priniesla úspechy, veď napokon, Matej sa v auguste pokúsi získať brazílske zlato.